Blog | Internet | QA

Nowy side-projekt - dbanie o jakość na większą skalę

· maciej

Niedawno szukałem jakiegoś projektu na długie zimowe wieczory. Pewnego dnia wpadłem na pomysł hobbystycznego projektu, który powiązany jest z innym moim hobby - projektem OpenStreetMap. Postanowiłem wybrać jakąś kategorię obiektów i przedstawić ją na mapie. Padło na obiekty religijne, których jest dosyć sporo (aktualnie 19 180). Obiekty te nie powinny tak często ulegać zmianom i powinny być bogate w ciekawe wartości do prezentacji, jak zdjęcia, daty itp. I tak po długiej walce z JavaScriptem, który nigdy nie znałem za dobrze, bazą NO SQL MongoDB, którą zobaczyłem pierwszy raz na oczy, powstała strona: https://plname.usermd.net (robocza domena).

 

Jest to mapa wszystkich obiektów religijnych w Polsce. Dane dotyczące obiektów pochodzą oczywiście z projektu OpenStretMap. Jako że projekt jest opensource'owy to obiekty mogą być dodawane przez każdego to baza zawiera trochę błędów (np. literówki) i niepełnych danych. Stąd mój pomysł na warstwy tematyczne (np. Obiekty religijne z literówkami), które pomogą maperom w poprawie jakości danych w projekcie. Strona ma już kilku swoich stałych bywalców i napływają CRy, więc praca nie poszła na marne. Projekt jest aktualnie ustabilizowany i będzie się powoli rozwijał. W pewnym momencie developmentu pojawiła się potrzeba jego przyspieszenia i tak musiałem skorzystać z kilku łatek ad hoc, żeby wcześniej ujrzał światło dzienne. Chyba się udało. Najbardziej cieszy mnie karta prezentacji każdego obiektu, zwłaszcza jeżeli obiekt jest uzupełniony o zdjęcia.

 

Mam nadzieję, że projekt nie umrze śmiercią naturalną i będzie się rozwijał. Cieszy też kolejne doświadczenie do kolekcji (zwłaszcza pierwszy kontakt z bazą NO SQL).

 

Kod dostępny jest na https://github.com/Ancymonek/powOsm


Dodaj nowy komentarz

Brak komentarzy