Blog | Internet | QA

Jak pisać poprawnie i nie popełniać błędów ortograficznych? 💬

· maciej

Popełnianie błędów jest często uważane za mało profesjonalne. Wymówkami zwykle są pośpiech bądź kot, który przebiegł po klawiaturze i poprzestawiał nam literki. Uważam, że nie powinniśmy dawać innym powodu do postrzegania nas jako osoby mniej inteligentne czy tak leniwe, że nie chciało się im sprawdzić wysyłanego tekstu drugi raz, jeszcze przed wysłaniem/opublikowaniem. Jednak chyba większość z osób (zwłaszcza tych, które od zawsze miały problem z poprawnym pisaniem) nie chciałaby od teraz rozpoczynać zgłębiania zasad gramatyki języka polskiego i stawiania przecinków (sam często mam z tym problem). Możemy jednak wspomóc się technologią, która będzie dla nas jak nauczyciel na dyktandzie.

 

LanguageTool

Dzisiaj podzielę się wami ciekawym narzędziem, które sprawiło, że rzadziej popełniam błędy. Wcześniej zdarzało mi się, że po prostu przeoczyłem jakąś literówkę, bądź postawiłem przecinek w złym miejscu. Dzisiaj też się to zdarza, jednak już rzadziej. Wszystko za sprawą dodatku do przeglądarki - LanguageTool. Czym się różni to narzędzie od wbudowanego w przeglądarkę? Przede wszystkim potrafi wychwycić błędy składniowe i gramatyczne (tutaj lista ponad 1000 różnych błędów: błędy) i podstawić nam pod nos poprawny tekst. Czasami aż jestem pod wrażeniem tego, jakie pomyłki potrafi wychwycić ten dodatek (albo raczej tego, że przespałem lekcję w szkole, na której był omawiany ten temat). Wtyczka aktywuje się w każdym polu typu textarea i wyświetla u dołu strony ikonkę z liczbą popełnionych przez nas błędów. Gdy na nią klikniemy ukaże się lista pomyłek i proponowane rozwiązania (o ile istnieją). Możemy to od razu zweryfikować online, nawet bez instalowania czegokolwiek na stronie LanguageTool (przydatne, zwłaszcza gdy nie możemy w pracy nic instalować).

 

Porada: Piszesz długiego e-maila w pracy i w polu DW jest 10 e-maili, w tym sam CEO i pani z recepcji? Zawsze lepiej sprawdzić, czy nie napisało się głupot, bo wysłanego e-maila niestety nie można cofnąć 😪

Kolejną opcją, która jest niezwykle przydatna to obsługa wielu języków (ponad 25). Aktualnie uczę się języka niemieckiego i ten dodatek pomaga mi pisać z zachowaniem zasad gramatyki (przynajmniej w większości przypadków). Jest to niezwykle ważne, bo przy okazji można utrwalać poprawną gramatykę. Podobnie mam z językiem angielski, które aktywnie nie używam codziennie. Aplikacja wykrywa język automatycznie, nie trzeba zmieniać żadnych ustawień. Tak naprawdę to można zainstalować ten dodatek i o nim zapomnieć. Czy wszystko jest takie kolorowe? Oczywiście, że nie. Aplikacja w darmowej wersji sprawdzi nam jednorazowo tylko do 20,000 znaków. Za płatną wersję trzeba zapłacić ok. 120 zł za rok.

 

Zrzut ekranu z możliwościami programu LanguageTool

 

Twórcy udostępniają także wtyczki do Google Docs'ów, Worda i LibreOffice. Istnieje również wersja aplikacji offline na komputery. Aplikacje i dodatki do pobrania na stronie: LanguageTool.

 

PS. Ten tekst nie jest reklamą, nic za to nie dostaję 😥


Dodaj nowy komentarz

Brak komentarzy