Blog | Internet | QA

Jakich podcastów słucham na co dzień? Nie tylko IT 🔊

· maciej

Internautą jestem od około 2004 roku. Od tego czasu, natrafiałem na słowo podcast wielokrotnie. Przewijało się też, w czytanych przeze mnie czasopismach, jak np. Komputer Świat, Niezbędnik, PC Format. Jednak nigdy nie wpadłem na to, żeby zainteresować się, o co tak naprawdę chodzi. Kojarzyło mi chyba głównie z programem iTunes, który nie przypadł mi do gustu a do produktów Apple'a nie było mi chyba nigdy po drodze. Ponadto, wydaję mi się, że podcastów w języku polskim była wtedy znikoma ilość.

 

Odkrycie podcastów

Minęło wiele lat i w końcu, chyba w 2018 roku, zacząłem regularnie słuchać swojego pierwszego podcastu. Wynikło to z tego, iż chciałem dowiedzieć się więcej o programowaniu, więc szukając informacji w Internecie przewinął się gdzieś temat popularnego podcastu DevTalk (Programistyczny głos w twoim domu). Od tamtej pory, wszystkie dojazdy do pracy w komunikacji miejskiej zaczęły mijać szybko i przyjemnie (wcześniej słuchałem muzyki). Przy okazji dowiadywałem się ciekawych rzeczy o tematach, o których nie miałem czasu czytać na co dzień.

 

Jednak to następny rok (2019) był przełomowy dla mojego słuchania podcastów. Wtedy to, zacząłem słuchać kilkunastu podcastów naraz. Za cel postawiłem sobie nadrobienie starszych odcinków podcastów, które zacząłem. Uzbierało się tego dosyć sporo, bo przez cały rok przesłuchałem ponad 455 odcinków 😄. Niestety, cała moja seria podcastowa została zaburzona w marcu tego roku. Winowajcą był koronawirus. Konieczność pracy zdalnej zniszczyła moje nawyki, które wiązały się ze słuchaniem podcastów podczas dojazdów do pracy. Teraz też słucham, jednak znacznie mniej. Moje statystyki odsłuchu zamieściłem trochę poniżej.

 

Dlaczego akurat podcasty?

Poniżej przedstawiam zalety podcastów, które uważam za szczególnie istotne:

 • są za darmo - w przeciwieństwie np. do większości audiobooków,
 • mają zróżnicowaną tematykę - niemal każdy znajdzie coś dla siebie,
 • tematyka jest unikatowa - niektórych treści z podcastów nie znajdziemy w książkach, czy artykułach w Internecie,
 • są wygodne - możemy słuchać i np. biegać, sprzątać, czy miło spędzać czas w samochodzie, czy komunikacji miejskiej,
 • nie ogranicza nas urządzenie - możemy słuchać zarówno na smartfonie, jak i komputerze,
 • nie ogranicza nas brak Internetu - możemy pobrać odcinki, aby odsłuchać je, gdy nie będzie Internetu.

 

Jakie podcasty polecam?

Poniżej znajduje się lista podcastów, które mam zasubskrybowane i szczerze polecam. Kolejność całkowicie przypadkowa:

 

IT:

 • Ostra Piła - chociaż na początku się trochę zniechęciłem (chyba jakością dźwięku) to teraz słucham z przyjemnością. Jest zabawnie. Podcast w formie rozmowy prowadzących.
 • DevEnv - podcast o procesie wytwarzania oprogramowania, warto posłuchać, bo przekrój tematów jest spory.
 • DevTalk - pierwszy podcast, jakiego zacząłem słuchać w ogóle. Chociaż ostatnimi czasy już jest mniej odcinków a Maciej Aniserowicz robi nieco inne rzeczy to polecam w celu poszerzenia horyzontów.
 • Szurek.pl - podcast poruszający tematy bezpieczeństwa w IT. Ostatnio było kilka miesięcy przerwy, lecz widzę, że pojawił się nowy odcinek. Szczerze polecam.
 • Na podsłuchu - podcast prowadzi ekipa Niebezpiecznika, wychodzi dosyć rzadko (do tej pory wyszło 14 odcinków w 3 lata). Jednak warto mieć go w subskrypcjach, bo porusza ciekawe tematy związane z bezpieczeństwem IT.

 

Finanse:

 • Finanse Bardzo Osobiste - podcast prowadzi finansowy guru Marcin Iwuć, bardzo ciekawe odcinki na tematy oszczędzania, inwestowania. Polecam wszystkim.
 • Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - podcast Michała Szafrańskiego, o którym można powiedzieć, że jest ekspertem od finansów i oszczędzania. Jeden z pierwszych podcastów, jakie zacząłem słuchać. Dużo ciekawych tematów dotyczących finansów i nie tylko. Ostatnio chyba mniej odcinków i mniej (dla mnie) interesujących. Warto jednak zagłębić się w starsze tematy.

 

Samorozwój i pozostałe:

 • 3% Lepszy - podcast z krótkimi odcinkami. Dotyczą one różnych życiowych tematów. Autor zachęca, abyśmy stawali się każdego dnia 3% lepsi.
 • Książki, które uczą  - podcast, w którym autor opisuje ciekawe książki. Są to książki dotyczące tematów rozwoju osobistego, ale nie tylko.
 • Charyzmatyczny- podcast z ciekawymi gośćmi, polecam zwłaszcza odcinek o nauce języków.
 • Lepiej Teraz - jeden z moich ulubionych podcastów. Dowiedziałem się z niego naprawdę wiele. Inspirujący goście, sympatyczny prowadzący Radek Budnicki.
 • Stacja Zmiana - podcast, którego odcinki mają głębię. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
 • Ze stoickim spokojem - podcast, który pozwala spojrzeć na świat oczyma współczesnych stoików. Polecam w celu zmiany spojrzenia na niektóre sprawy.

 

Sporadycznie słucham też anglojęzycznego podcastu Joego Rogana  - Joe Rogan Experience. Warto, bo u Rogana pojawiają się bardzo ciekawi goście, jak np. Elon Musk, Jordan Peterson, czy inne znane osoby jak Arnold Schwarzenegger, czy Mike Tyson (przykład z góry). Jest coś też komediowego, choć dla dorosłych - bardzo zabawny brytyjski podcast My Dad Wrote a Porno.

 

Jak słucham?

Do słuchania podcastów używam aplikacji-kombajnu, czyli Podcast Addict na Androida. Aplikacja posiada bardzo dużo przydatnych opcji. Nie jest ona na pierwszy rzut oka przyjazna dla użytkownika. Nawet ja, po tak długim czasie używania, jeszcze się do niej nie przyzwyczaiłem. Jednak warto dać jej szansę. Funkcjonalność, której mi brakuje to przede wszystkim synchronizacja między urządzeniami. Chciałbym np. kontynuować odtwarzanie podcastu np. na komputerze. Z tego co wiem, to taka opcja nie jest jeszcze dostępna. A szkoda.

Podcast Addict dostępny jest do pobrania na Google Play.

Moje statystyki słuchania podcastów
Moje statystyki słuchania podcastów z aplikacji Podcast Addict.
Warto czasem zobaczyć ile życia marnujemy na dojazdach do pracy.

 

Złota porada

Jaka jest złota porada od człowieka, który stał się uzależniony od podcastów? Słuchajcie ich w przyspieszeniu! Dzięki temu będziecie mogli przesłuchać więcej. Szybko się przyzwyczaicie a wasze zrozumienie wcale tak bardzo nie ucierpi, jak się na samym początku wydaje. Ja doszedłem już do tego momentu, że pewnych podcastów bym chyba już nie rozpoznał, gdyby były w normalnej prędkości 😵 Kiedyś pewnie odkryjecie, że pewnych podcastów nie da się słuchać w normalnym tempie. Słuchanie w przyspieszeniu przeniosło się u mnie także na inne obszary i np. rzadko kiedy oglądam już filmy na YT z normalną prędkością.


Dodaj nowy komentarz

Brak komentarzy