Blog | Internet | QA

Postmortem - czyli lepiej uczyć się na cudzych błędach

· maciej

Dojrzałe firmy, zarówno te większe, jak i mniejsze tworzą raporty z opisami różnych incydentów spowodowanych błędami. Raporty te nazywa się powszechnie postmortem/post-mortem. Niektóre z nich są udostępniane publicznie (zwykle po dłuższym czasie) i stanowią ciekawe studium przypadku, bo opisują przyczyny, skutki, jak i naprawę rzeczywistych błędów występujących w oprogramowaniu i infrastrukturze. Jeżeli jesteś programistą, czy testerem to warto przejrzeć niektóre z nich i zobaczyć, że czasem mała zmiana w kodzie może mieć fatalne skutki.

 

Lista takich przypadków została zebrana w repozytorium na Githubie pod adresem: https://github.com/danluu/post-mortems.

 

Lista zawiera kilkadziesiąt raportów postmortem z całego świata, w tym stworzone przez takich gigantów jak Facebook, Google, czy Amazon. Znajdą się też polskie akcenty, np. Allegro (Allegro i sprawa telefonu Honor 7 za złotówkę), bądź postmortem opisujący problem z wprowadzaniem litery Ś na portalu Medium.

 

Jeśli się uczyć na błędach to lepiej na błędach innych. Zapraszam do lektury. Może wprowadzicie raporty postmortem w waszych firmach? Szablony dostępne są tutaj: https://github.com/dastergon/postmortem-templates.


Dodaj nowy komentarz

Brak komentarzy