Blog | Internet | QA

SSMS w codziennej pracy testera i nie tylko - kilka cennych porad

· maciej

Od ponad roku mam okazję pracować w projektach, w których używam SQL (MS SQL) na porządku dziennym (wcześniej też używałem, ale trochę rzadziej). Przez ten czas poznałem kilka tricków, które mogą być przydatne dla osób, które chcą uprościć sobie codzienną pracę z zapytaniami w SQL Server Management Studio. Sam edytor Microsoftu nie należy (według mnie) do najbardziej przyjaznych programów dla użytkownika (w porównaniu do np. Visual Studio Code). Jeżeli nie mamy wyjścia i musimy w nim pracować to możemy wykonać kilka czynności, które uczynią naszą pracę trochę przyjemniejszą. Pomysł na posta przyszedł podczas wspólnego testowania, wymiany doświadczeń podczas codziennej pracy i obserwacji programistów DB podczas pracy. Podane w poście przykłady są z SSMS w wersji 18.3.1.

 

Kolorowe środowiska

Jeżeli pracujemy w danym czasie na kilku serwerach bazodanowych, możemy wykorzystać pewien trick, który pozwoli nam szybko zorientować się, na którym ze środowisk aktualnie jesteśmy. Jest to o tyle przydatne, że minimalizujemy tym samym ryzyko pomyłki i puszczenia DROP-a, TRUNCATE-a albo DELETE-a na produkcji (co kiedyś prawdopodobnie się zdarzy). Kolor wybieramy podczas podłączania do serwera w sekcji Connection Properties (pokazane na nagraniu poniżej). Program zapamiętuje zapisany kolor, więc po ponownym uruchomieniu będzie tak samo, jak ustawiliśmy. Dla produkcji warto zarezerwować jednoznaczny kolor (np. czerwony).

Podczas logowania do serwera wybierz 'Options >>'  a następnie Connection Properties i zaznacz 'Use custom color' i ustaw wybrany kolor

Po zapisaniu i utworzeniu nowego zapytania na tym serwerze pasek stanu poniżej okna z zapytaniem będzie miał wybrany kolor:

Numery linii

Dziwną rzeczą jest, że w SSMS domyślnie wyłączone jest wyświetlanie numerów linii kodu. Ich brak jest zwłaszcza uciążliwy, jeżeli pracujemy z kimś na tym samym kodzie i chcemy zapytać o dany fragment. Aby je włączyć, należy wejść w opcje (Options), w drzewku odnaleźć Text Editor -> All Languages -> General  i zaznaczyć checkbox obok Line numbers.

 

Podwójny pasek z zakładkami

W pracy z wieloma bazami i wieloma zapytaniami naraz przydaje się opcja przypinania zakładek (mały przycisk pineski obok nazwy zakładki). Dodatkowo warto włączyć opcję przenoszenia przypiętych zakładek na dodatkowy pasek. Aby włączyć tę opcję można ustawić opcję:

Efektem ustawienia opcji jest dodatkowy pasek dla przypiętych zakładek:

 

Pionowe zaznaczanie

Dużym ułatwieniem w pracy z bazami jest pionowe zaznaczanie w edytorze. Przydaję się, zwłaszcza gdy kopiujemy nazwy kolumn z zewnętrznego źródła - np. arkusza Excel. Pojawia się wtedy potrzeba masowego wklejenia przecinków w celu oddzielenia nazw kolumn. Jest to bardzo proste - wystarczy podczas zwykłego zaznaczania za pomocą myszki wcisnąć klawisz [ALT].

 

Drag & Drop

Kiedyś sądziłem, że każdy użytkownik SMSS-a zna ten jeden prosty trick, codzienna obserwacja innych osób korzystających z niego przekonała mnie, że tak jednak nie jest. Zamiast ręcznego wprowadzania nazwy tabeli możemy po prostu przeciągnąć ją z drzewka, dotyczy to niemal wszystkich obiektów.

 

Gdzie ta tabela? Wyszukiwanie tabel w SSMS

Na środowiskach testowych i developerskich często znajdują się odłożone stare, niepotrzebne już tabele. Po jakimś czasie zaczyna być ich tak dużo, że może zaistnieć potrzeba wyszukania, którejś z nich. Jest na to dosyć prosty sposób.


Dodaj nowy komentarz

Brak komentarzy