Blog | Internet | QA

Metoda ADEPT - sposób na naukę trudnych tematów ♕

· maciej

Witam serdecznie po przerwie, w pierwszym wpisie po przebyciu COVID-19 (lekko, ale niestety nie bezobjawowo). Myślałem, że nigdy mnie to nie spotka, jednak nie minął nawet rok od pierwszych zarażeń w Wuhan a ten podstępny wirus znalazł sposób, żeby dotrzeć do mojego domu. Jednym z objawów koronawirusa jest zmęczenie, w moim przypadku również takie było i skutkowało tym, że nie miałem motywacji do napisania kolejnego posta (choć możliwe, że sobie wmówiłem ten objaw). Jednak motywacja już wróciła i tym samym zapraszam do przeczytania kolejnego, tym razem krótkiego posta.

 

Ostatnio, podczas standardowego przeglądania internetu podczas obowiązkowej kwarantanny domowej, natrafiłem w Internecie na bardzo interesujący wpis sprzed kilku lat na blogu BetterExplained. Przedstawia on bardzo ciekawą metodę nauki i przede wszystkim zrozumienia trudnych pojęć, która nosi nazwę ADEPT i składa się z poniższych elementów:

 

  • Analogy - analogia - znajdź analogię do tematu
  • Diagram - diagram - wizualizuj temat (wykorzystanie innych obszarów mózgu)
  • Example - przykład - doświadcz temat poprzez przykłady
  • Plain English - prosty język (polski) - opisz to prostymi słowami
  • Technical description - opis techniczny - zdefiniuj szczegóły formalne

Na blogu został on przedstawiony w kontekście matematyki i na przykładzie liczb urojonych. Ale nie ma powodu, dla którego nie możemy użyć tej metody do nauki tematów np. dotyczących testowania czy programowania - zwłaszcza tematów, które sprawiają nam trudności.

 

Ogłaszam w tym wpisie, że właśnie zaczynam korzystać z tej metody i mam nadzieję, że zakończy się ona sukcesem :) Postaram się w przyszłości przedstawić na blogu przykłady jej zastosowania w codziennej praktyce.

 

Szablon

W tym celu stworzyłem w moim ulubionym programie Notion szablon, który pozwoli szybko tworzyć nowe notatki przy użyciu tej metody:

https://www.notion.so/Metoda-ADEPT-ec8a8ccd61c64980bdb948dc45239058

Szablon można wykorzystywać na własne cele poprzez opcję duplikacji (prawy górny róg). Mam nadzieję, że wam się przyda. Do pracy!


Dodaj nowy komentarz

Brak komentarzy