Zrzut ekranu - zgłaszaj błędy jak profesjonalista 🧰
· maciej
Swoją pracę w IT zaczynałem jako konsultant. Jako w zasadzie pierwsza linia supportu niejednokrotnie spotykałem się ze zgłoszeniami błędów od klientów. Bardzo często były to nieczytelne zrzuty ekranu, zwykle przeskalowane tak, że nie dało się odczytać szczegółów. Zdarzały się czasami także zdjęcia ekranu, czy np. pliki Word z wklejonymi zrzutami (raz się chyba trafiła nawet prezentacja PowerPoint). Często też nie było żadnych zrzutów ekranu a jedynie opis. Wielokrotnie opisy były nieprecyzyjne i w zasadzie trzeba było kontaktować się telefonicznie ze zgłaszającym, aby uzyskać dodatkowe szczegóły.
Jeśli jesteśmy testerami, czy innymi osobami, które muszą zgłaszać błędy i chcemy, aby były one sprawnie rozwiązywane, musimy zadbać o ich dokładny przekaz. Jest pewien sposób, z którego korzystam z powodzeniem od kilku lat. Jest to program ShareX (niestety jest dostępny jedynie na platformę Windows).
ShareX
Niemal od początku swojej pracy jako tester używam narzędzia do robienia zrzutów ekranu o nazwie ShareX. Jego ogromną zaletą jest to, iż jest to projekt open source a jego kod dostępny jest na Githubie. Posiada on dosyć zaawansowane opcje, które ukryte są głęboko w ustawieniach. Jednak nie wymaga on na początku praktycznie żadnej konfiguracji - instalujemy i używamy. Do bardziej zaawansowanych opcji można zajrzeć, gdy pojawi się taka potrzeba.
Używając tego programu, możecie sprawić, że wasze zgłoszenia będą wyglądać profesjonalnie. Przełoży się to także na mniejszą liczbę pytań od programistów, bo będą mogli w łatwiejszy sposób odtworzyć błąd, zrozumieć i szybciej zostanie on naprawiony (bądź odrzucony).
Interfejs programu jest niezwykle prosty. Jeśli chodzi o mnie, to korzystam przede wszystkim z opcji 'Capture region' (uruchamia się ją skrótem klawiszowym Ctrl + Print Screen). Zrzut całego ekranu, podobnie jak standardowo, zapisuje się klawiszem Print Screen. Aplikacja umożliwia także nagrywanie wybranego przez nas okna, czy zapisywanie przewijanego ekranu (przydatne np. przy robieniu zrzutów długich stron internetowych). Opcja, z której także chętnie korzystam, to 'Screen recording'. Przedstawię ją na pewno w innym wpisie.
Domyślnie, po zrobieniu zrzutu ekranu, powinien uruchomić się edytor obrazów:
U dołu przygotowałem zrzut ekranu z prezentacją niektórych ciekawych opcji ShareX:
Chyba moją ulubioną opcją jest dodawanie kroków (na zrzucie: 1, 2, 3). Czyni to zrzut ekranu bardzo profesjonalnie wyglądającym, na pewno któryś ze współpracowników zapyta o program, który potrafi takie rzeczy :)
Jedną z bardziej użytecznych opcji jest cenzura, która pozwala w łatwy sposób rozmazać wrażliwe dane, zwłaszcza w czasach RODO. Także dymki i strzałki sprawiają, że zrzut zachwyca czytelnością (czerwone dymki od razu rzucają się w oczy). Pisania ręcznego nie polecam, bo wygląda słabo (jak na obrazku...). Ogólnie to polecam odkrywanie programu samemu i znalezienie swoich ulubionych opcji. Nie będziecie zawiedzeni.
Polecam używanie programu ShareX na co dzień, zwłaszcza jak znajdziemy jakiś interesujący fragment artykułu, bądź piszemy artykuł na bloga :)
Program do pobrania za darmo na stronie https://getsharex.com/
Dodaj nowy komentarz
Brak komentarzy